בע"ה נעשה ונצליח. היום ט״ז במרחשון ה׳תש״פ

איך מסירים את הספקות באמונה? איך אפשר להגיע לאמונה שלמה ב100%?

מאת רוני פיזנטי | י׳ באדר ב׳ ה׳תשע״ד |

אמונה זה משהו שבונים. האמונה לא מגיעה בקלות וקשה מאוד להגיע ל100%. עם זאת, לא צריך לפחד מספקות. כל עוד אנחנו מתקדמים ובונים את האמונה שלנו לאט לאט, אז אין לנו כלל ממה לפחד. חשוב לעשות עבודה עצמית לאט לאט וביסודיות.

חשוב להיות מוקפים בסביבה מתאימה, תומכת ומלאת אמונה. חשוב להתנתק ככל שאפשר מדברים מזיקים המחלישים את האמונה (טלוויזיה, סביבה חילונית וכו’). חשוב לעבוד עם השכל, להחליט כיצד אנו רוצים לחיות את חיינו ואז לנסות להכניס את הרגש לתמונה. לכן נאמר “וידעת היום והשבות אל לבבך”. אם אדם מתחזק בשיעור תורה ואז רואה בחדשות אסונות או שומע דיבורים זולים באיזו סדרה, אז בוודאי שזה יחליש לו את האמונה. כך גם אדם שאוכל לא כשר, אדם שלא שומר על עיניו או אדם שעושה שאר עבירות. הוא אפילו לא יבין שזה קשור, אבל כל עבירה מטמטמת את הלב ויוצרת כמו מסך שחוצץ בינינו לבין האמונה.

הכי חשוב ללכת בדרך התורה הקדושה מתוך שמחה, ללמוד תורה על בסיס קבוע, כולל לימוד אמונה, מוסר והלכות, לעשות את ההשתדלות שלנו לאט לאט ובהדרגה, ואז בע”ה האמונה כבר תגיע.

Print Friendly, PDF & Email

הצטרף לדיון

2 תגובות

 1. שלום רב רוני פיזנטי,
  קראתי את מחפשים את האמת ובזכותו התקרבתי לשם ולמדתי לאהוב אותו, התחלתי לשמור שבת, להתפלל בבוקר ברכות השחר ובלילה קריאת שמע, אני עושה זאת באהבה רבה ופשוט כיף לי.
  יחד עם זאת אני נשואה עם 3 ילדים בוגרים, טלוויזיה, טלפונים בקיצור אני חיה בסביבה חילונית לגמרי.
  אתה כותב פה שצריך להתרחק מהסביבה הלא בריאה, אשמח לקבל ממך הדרכה איך לשמר כל זה.
  בברכה,
  ליאת.

  1. שלום,
   קודם כל יישר כוח גדול על ההתחזקות, השמחה והאהבה בקיום המצוות. משמח אותי מאוד לשמוע שהספר מועיל.
   זה לא פשוט לעשות שינויים כאלו בסביבה חילונית וזה בהחלט דבר ראוי לשבח.
   עניין הריחוק מהסביבה הלא בריאה הוא כמובן יחסי, שהרי בוודאי שאי אפשר להתרחק מהמשפחה, בין אם אלו הבעל, הילדים, ההורים, האחים או כל אחד אחר.
   הדברים לא פשוטים, אבל בדרך כלל כאשר מאמינים במטרה בצורה שלמה והחלטית, זה משפיע גם על הסביבה ואז כולם יוכלו להתחזק איתנו.
   צריך תמיד להשתדל להכיר להם את היופי שביהדות. אנשים פשוט לא מכירים את הצדדים האלו ולכן חושבים שהם מעדיפים חיים חילוניים. אבל אילו היו יודעים, היו מיד עוזבים את כל ההבלים.
   אלא שצריך להראות להם את הצדדים האלו בסבלנות ובסבר פנים יפות, שהרי אי אפשר לצפות שיעזבו את הכל וישתנו, ולכן בוודאי שצריך לקבל את הדברים מהם בהבנה ולא לכעוס וכו׳.
   לפעמים אפשר פשוט לדבר עם הסביבה. להסביר מה אנחנו עושים ולמה אנחנו עושים את זה. מדוע אנחנו מאמינים בזה וכו׳. בפנימיות כל אדם צמא לרוחניות והנשמה שלו זועקת, רק שהוא לא מצליח לפרש את זה כראוי. אבל כאשר מתחילים לדבר איתו מעט, הקליפות לאט לאט מוסרות ממנו והנשמה שבו יכולה לצאת לחופשי. כמובן שבנוסף חשוב להתפלל עליהם הרבה שיחזרו בתשובה ובוודאי שהשם יתברך ישמע תפילה שבאה מהלב. אלא שהדבר בדרך כלל דורש זמן וסבלנות.
   אבל כל זה לעניין השפעה על הסביבה. לגבי עצמנו יש דברים שצריכים להיות קווים אדומים לאדם. אז למשל אם אחרים רוצים לחלל שבת זה עניין שלהם, אבל כאשר אנו קובעים לעצמנו קווים אדומים, אז נחליט שאנחנו בעצמנו לא נחלל שבת, ואז גם אם הסביבה לוחצת עלינו, נעשה את הכל כדי לעמוד בהחלטה. מוכרחים לקבוע גדרים. על מה אנחנו מוכנים להתפשר ועל מה אין סיכוי שנוותר לעולם. וכך מדי פעם נעשה חשבון נפש עם עצמנו ונראה אם אנו עומדים במה שהחלטנו או לא. הכי חשוב זה לקבוע זמנים כדי לחשוב ולהתבונן. לא להיסחף לשגרה שמשכיחה את הדברים החשובים וממקדת אותנו בהבלים.

   כדאי לקרוא עניינים דומים שכתבנו בנושא שינוי סביבה כאן:
   https://www.faith.co.il/%D7%9C%D7%94%D7%AA%D7%97%D7%96%D7%A7-%D7%91%D7%90%D7%9E%D7%95%D7%A0%D7%94-%D7%97%D7%9C%D7%A7-%D7%92-%D7%A9%D7%99%D7%A0%D7%95%D7%99-%D7%A1%D7%91%D7%99%D7%91%D7%94/

   כמובן שכל מה שכתבתי הוא כללי ביותר וכל מקרה נידון לגופו. יש מקרים בהם צריך הנהגות שונות וכל אדם יודע בפנימיות מה הדבר הכי מתאים בשבילו. מקווה שהדברים יעזרו בע״ה.
   השם יתברך יצליח דרככם.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה