בע"ה נעשה ונצליח. היום ט״ז במרחשון ה׳תש״פ

אלוקים הוא כוח עליון, אז מדוע אכפת לו מהגשמיות שלנו? איך כוח עליון ללא תכונות אנושיות יכול לחוש אהבה אלינו?

מאת רוני פיזנטי | כ״ה בתשרי ה׳תשע״ה |

השאלה הזו נשלחה עם אימייל לא תקין, ולכן לא הצלחתי להשיב לו. לכן אני מביא את השאלה במלואה (ללא השם) כדי שהשולחת תוכל לראות את התשובה:

אני דתיה לאומית, בת 14. גדלתי בבית דתי וכל משפחתי שומרת מצוות. לאחרונה יצא לי לפגוש מספר אנשים, שאמונתם נותקה מהם. הם הציגו בפניי כל מיני שאלות שכמובן שללתי בתוקף! אך לאחר מכן הם גרמו לי לתהיות שונות,שגרמו לנפשי לא להיות שלווה. כמובן שהפסקתי לדבר על נושאים אלו עם אותם אנשים, אך השאלות נשארו בלב. שאלות קיומיות כמו..  הקב”ה הרי הוא כח עליון, אם כך- מדוע ככ אכפת לו מהגשמיות שלנו? מהאופן בו אנו חיים..

מובן שהקב”ה אוהב את עמ”י, אך כיון שהוא אלוקי, והוא כח עליון – איך כח עליון שלא בעל תכונות אנושיות, יכול לחוש אהבה? או לחוש דבר כל שהוא בכלל?

אני מתפללת אליו בכל בוקר ומדברת עמו בכל לילה, אך אשמח לעצות לחיזוק האמונה .. להסברים..

תשובה

קודם כל אני מוכרח לציין שמגיע לך יישר כוח גדול.
בגיל 14 בדרך כלל מחפשים לעשות שטויות ולהתעסק בהבלים, ולפי השאלות החכמות שאת שואלת רואים שהנשמה שלך גבוהה מאוד שאת בוחרת להתבונן לעומק ולהתעסק בדברים ברומו של עולם.
בקשר לשאלות:
הקדוש ברוך הוא ברא את כל העולם כדי לגלות את רחמיו ולהטיב לנבראים. לא שהוא צריך את זה או שזה פוגע באיזשהו אופן בשלמות שלו, אלא שכך הוא רצה לברוא את העולם מסיבות שאינן ידועות לנו. לכן, כאב שברא את בניו במטרה להטיב להם, בוודאי שיהיה אכפת לו מהגשמיות שלנו ומכל דבר קטן שאנו עושים.

צריך לדעת שאנחנו לא סתם יצורים שנבראו, כמו למשל שיש נמלים או ג׳וקים ולאף אחד לא אכפת לדרוך עליהם, וגם אם לא ידרכו עליהם, בוודאי לא ידאגו להם לכל הצרכים הגשמיים שלהם. אנחנו שונים במהות, כי נבראנו בצלם אלוקים. זה אומר שלכל אחד מאיתנו יש חלק מאלוקים בתוכו. יש בתוכנו נשמה אלוקית שמקושרת אליו והיא ממש חלק ממנו. כאילו שהקדוש ברוך הוא מתגשם באופן מסוים בתוכנו. לכן מובן שיהיה אכפת לו מאיתנו והוא ירצה שיהיה לנו רק טוב. לכן אנחנו והקדוש ברוך הוא (וגם התורה) זה אחד. לכן הנשמה שלנו גבוהה הרבה יותר מהמלאכים שבאים לבצע שליחויות ולשרת אותנו.

בקשר לאהבה, צריך להבין שהקדוש ברוך הוא באמת לא חש תחושות כמו שאנחנו חשים, שהרי אנחנו חשים את התחושות מתוך גוף גשמי ועם הרבה הגבלות. אבל דווקא זה מה שאומר שהאהבה שלו היא רחבה ואינסופית ואינה מוגבלת כמו שלנו. הרי האהבה שיש לנו הגיעה ממנו, שהוא מקור האהבה. הבורא הוא לא איזה סוג של רובוט לא אנושי שלא יודע לחוש דברים. הבורא ברא והעניק לנו את כל התחושות שאנו חשים ולכן הוא בוודאי יודע מהן התחושות האלו, כי הוא נתן לנו אותן מתוכו. הוא מכיל את התחושות בצורה זכה, לא מוגבלת, לא מובנת ואינסופית. הדבר דומה למישהו שיראה נחל ואז יחשוב שהאוקיינוס לא יכול להחזיק מים בתוכו כמו שהנחל יכול, כי אין באוקיינוס גדות בצדדים כמו שיש בנחל. אבל הדבר בדיוק הפוך. נכון שאין באוקיינוס את ההגבלה של הגדות, אבל יש שם את המקור שממלא את כל הנחלים. כך אנחנו כמו נחלים קטנים שמכילים את האהבה בתוך המוגבלות שלנו ומתוך החושים והגוף הגשמי שלנו, אבל הקדוש ברוך הוא מכיל אהבה כמו אוקיינוס אינסופי ולא מוגבל ששם האהבה מתפשטת בלי סוף ובלי מוגבלות של חושים וחומרים כימיים במוח. זוהי אהבה אינסופית והרבה יותר עצמתית.

השם יברך אתכם ויזכה אתכם ליראת שמיים טהורה.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה