בע"ה נעשה ונצליח. היום ט״ז במרחשון ה׳תש״פ

אם קשה לי לעשות תשובה אבל יש לי רצון לעשות תשובה, האם זה נחשב כאילו עשיתי תשובה?

מאת רוני פיזנטי | כ״ה בתשרי ה׳תשע״ה |

הרצון זה דבר גבוה מאוד, אבל זה עדיין לא תשובה. ברור שתקבלי על זה שכר, אבל אפשר להתקדם רק על ידי עשייה. האדם לא יכול לדעת כמה רצון יש לו או כמה קושי יש לו. את זה רק השם יתברך יודע. אם הקדוש ברוך הוא יוכל להעיד עליך שבאמת היה לך רצון גדול ומשהו טכני עצר אותך, אז באמת יתכן שזה יחשב כאילו עשית תשובה. אבל ברוב המוחלט של המקרים, הקדוש ברוך הוא לא עוצר אותנו ולהפך, הוא אפילו מסייע לנו כאשר הוא רואה שיש לנו רצון טהור ואמיתי להתקרב אליו.

לצורך דוגמה, תארי לך שיציעו לך מיליון דולר אם תשמרי מצוות למשך חודש שלם. האם תצליחי? רוב הסיכויים שכן, ואז זה אומר שהרצון שלך למיליון דולר גדול יותר מהרצון לקיום מצוות. אז הרצון שחשבת שהיה לך כנראה לא היה מספיק חזק כפי שחשבת. צריך לדעת שהרצון הוא דבר גבוה, אבל כדי לחזק את הרצון צריך עשייה. לאחר שעושים, אז יהודי ירא שמיים לא יסכים לחלל אפילו שבת אחת אפילו תמורת מיליארד דולר. כי אחרי שעושים, אז מגדילים את הרצון ומגיעים למקומות הרבה יותר חזקים.

לפעמים נדמה לנו שהרצון חזק, כי ביחס למה שאנחנו מכירים הוא באמת חזק. כך האמונה נראית לנו לפעמים חזקה מאוד, אבל כל זה ביחס אלינו. אם נעלה בדרגות, נשתדל יותר ונקיים מצוות נוספות, נגלה שהרצון עצמו התחזק ומה שפעם חשבנו שזה רצון חזק, הוא כלום לעומת הרצון החדש שקיבלנו.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה