בע"ה נעשה ונצליח. היום ט״ז במרחשון ה׳תש״פ

מה עושים כדי להימנע מקיום המצוות מתוך פחד בהרגשה שמכריחים אותנו?

מאת רוני פיזנטי | כ״ז בתשרי ה׳תשע״ד |

שאלה:

שלום רב. אני בתהליך התשובה בערך כחמש שנים ובחצי שנה אחרונה התחלתי להתבונן והבנתי שכאשר אני מקיים מצוות אני עושה אותן מתוך פחד להענש ולא מתוך רצון אמיתי ולכן למשל כאשר אני בא להתפלל תפילה בבית כנסת אני הולך בלי חשק והמון פעמים בבאסה כי אני מרגיש שמכריחים אותי…מה עושים?

תשובה:

ידוע שצריך לעבוד את השם באהבה וביראה. אמנם הפחד הוא דבר הכרחי בקיום המצוות, ובמיוחד בהתחלה זה מאוד עוזר לנו להתקדם, שהרי בשלבי ההתחלה של החזרה בתשובה אי אפשר לאהוב (כי איך אפשר לאהוב משהו שאנו עדיין לא מכירים?) ולכן ישנה יראה שמסייעת לנו. אבל עם כל זה, הפחד בוודאי לא צריך להשתלט עלינו, ולאחר תקופה מסוימת צריכה לבוא גם האהבה.

ישנם הרבה גורמים שיכולים להשפיע עלינו כך שלא נצליח להגיע לאותה אהבה נכספת, וצריך כמובן לבחון כל מקרה לגופו, אבל אשתדל לתת 3 עצות שיוכלו לעזור לרוב האנשים שמרגישים תקועים ולא מצליחים לפתח אהבה לקיום המצוות:

עצה א’: לימוד תורה

התורה היא נפלאה ועוזרת בכל מסלולי החיים. אפשר לגלות שם תובנות אינסופיות מדהימות. אבל כדי להגיע לכל זה צריך ללמוד. חז”ל אומרים שתלמוד תורה הוא כנגד כל המצוות, שהרי אם לומדים תורה, אז מגיעים לכך שנדע יותר ונוכל לקיים את המצוות. אם נתאר לעצמנו אדם שסוחב שק כבד, אז הוא בוודאי יהיה אומלל וכנראה שהוא סוחב את השק מתוך פחד ממי שציווה עליו לסחוב אותו. אבל אם אותו אדם יפתח את השק ויגלה שכולו מלא ביהלומים, אז אותו אדם ישמח עד לב השמיים וירוץ כל הדרך. השק הוא אותו שק, רק הידיעה היא שונה. ככל שנעמיק ונלמד על המצוות, כך נוכל יותר להתחבר אליהן ולאהוב אותן. כשאדם לומד על התפילה ומבין שבתפילה שלו הוא מדבר עם הקדוש ברוך הוא, ויכול לבקש ממנו את כל רצונותיו כך שהשם יתברך יסדר לו את כל הבעיות בחיים, אז התפילה בוודאי תיראה אחרת.

עצה ב’: הרחק משכן רע

פעמים רבות אפשר לראות אצל חוזרים בתשובה שאין להם שום מסגרת תורנית וכל הסובבים אותם הם אנשים רחוקים מתורה ומצוות. כמובן שלא צריך לנתק קשרים עם אף אחד, אבל עם זאת, חשוב לאזן את הסביבה שלנו ולהתאים אותה לרצונות ולשאיפות שלנו. למשל, אדם שחזר בתשובה וכעת הוא שומר שבת יכביד על עצמו מאוד אם יסתובב בשבת עם אחרים שמחללים שבת. כולם ישבו מול הטלוויזיה, ידליקו ויכבו את האור, ישוחחו בטלפון, יעשו סיבוב עם הרכב ויעשו שאר חילולי שבת בזמן שהוא יעמוד מהצד ויסתכל. אותו אדם עלול להרגיש בקלות במצב כזה שזה עול גדול לשמור שבת. אבל אם היה מסתובב עם חברים אחרים ששומרים שבת, אז בוודאי שהיו מוצאים המון עיסוקים נהדרים ומהנים. כך לגבי כל המצוות, חשוב שתהיה לנו סביבה תומכת, רבנים להתייעץ איתם, חברים עם שאיפות דומות לשלנו וכו’.

עצה ג’: תפילה

ישנם הרבה דברים שהם מחוץ לשליטתנו. ישנם כוחות שונים שיכולים לסייע לנו או חס ושלום להכשיל אותנו. ישנן חסימות שונות שאין לנו אפשרות לדעת מהיכן הן נובעות. ישנם חשבונות שמיים מדוקדקים עם כל אחד שעל פיהם נקבעים דברים נסתרים מעבר להבנתנו. לכן אפשר לראות שישנם יהודים שבקלות יכולים להתחבר, וישנם כאלו שנחסמים וצריכים להתאמץ הרבה יותר. כל אדם עם התיקון והיעוד המיוחדים שלו. אבל יש לכל יהודי קשר ישיר עם בורא עולם שיכול לעקוף את כל המכשולים ולהביא אותנו למקום שאנו רוצים. כל יהודי יכול להתפלל במלים שלו על כל מה שירצה, ואם יעשה זאת מספיק בכוונה אז בוודאי שייענה. אנו מבקשים בתפילה “פתח לבנו בתורתך”, כי זה לא דבר מובן מאליו. אבל מלבד התפילה הרשמית, אפשר להתפלל במלים שלנו ולהביע את הרצון שלנו להתקרב להשם. אם נבקש מכל הלב מאבא שיעזור לנו להתקרב אליו, אז בוודאי שאבא ישמח וירצה לעזור לנו.

בהצלחה.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה