בע"ה נעשה ונצליח. היום ט״ז במרחשון ה׳תש״פ

מה רע בליהנות? טלויזיה, בגדים, מועדונים וכו’… למה לא לשלב את התורה עם העולם הזה?

מאת רוני פיזנטי | כ״ד באב ה׳תשע״ג |

הגענו לעולם הזה למטרה חשובה. העולם מכיל כלים רבים שנועדו בשבילנו. כל עוד משתמשים בכלים האלו בתור כלים לעבודת השם, זה מצויין. אבל ברגע ששוכחים חס ושלום את הקדוש ברוך הוא, מגיעים למצב שכל הכלים האלו הופכים למטרה עצמה במקום המטרה החשובה יותר שנזנחת. ואז במקום להחזיק רכב כדי להגיע ממקום למקום, קונים את הרכב היפה והיקר ביותר כדי להתמלא בגאווה ולהוציא לאנשים את העיניים. במקום להשתמש באוכל כדי להחזיק את עצמנו ולהתקיים בבריאות טובה, אנו אוכלים אוכל מזיק עם חומרים רעילים כדי שיהיה לנו כיף, טעים ונחמד. כך הלאה בכל הדברים…

אין שום בעיה בטלוויזיה, בבגדים ובכל שאר ההנאות של העולם. רק שצריך לזכור שהם כלים כדי שנתעלה ונצמח איתם. ברגע שהם מפריעים לנו בדרכנו, אז בוודאי שכדאי להתרחק מהם. הביגוד הוא דבר נחוץ, משום שאנו צריכים להתלבש. אבל ברגע שאנו משתמשים בו כדי להתלבש בחוסר צניעות או כדי להראות לאחרים כמה אנו מצליחים או יפים זה שימוש שנוגד את אופי התורה הקדושה ומרחיק אותנו מהמטרה.

הטלוויזיה יכולה לשמש בתור כלי נהדר להעברת שיעורי תורה ולימוד. אין בעיה גם בהעברת מופעי בידור מצחיקים או דברים בסגנון, אבל כל עוד הם ברוח התורה והיהדות. לצערינו, היום אין כאלו בערוצי הטלוויזיה השונים (חוץ מערוץ הידברות…) גם התוכניות ה”תמימות” לכאורה משדרות לנו מסרים סמויים שאין השגחה והכל בידיים שלנו. לכן ראוי להתרחק מאוד מזה.

כדי להבין טוב יותר את הדברים, ניקח משל שיבהיר את התשובה:
אדם כלשהו קיבל רשות להכנס לאוצרות המלוכה של מדינה כלשהי למשך שעה אחת. בשעה הזו מאפשרים לו למלא בשקו את כל מה שירצה. הוא נכנס לחדר האוצרות ומוצא מלא כסף, זהב, אבנים טובות וכל מה שכל אדם יכול לחלום עליו. הוא יכול לסדר את עצמו ואת כל צאצאיו למשך אלף השנים הקרובות… הוא מתחיל לאסוף קצת כסף וזהב, ואז הוא פתאום רואה טלוויזיה מולו שמציגה תוכנית בידור כל כך מצחיקה כמו שאף פעם לא ראה כמותה. הוא מתיישב מולה ותוך כדי שהוא יושב, נכנסים משרתים מארמון המלוכה ומביאים לו עוגות ומטעמים כמו שלא אכל מימיו. תוך כדי הצפייה בטלוויזיה והאכילה, הוא נהנה ממשרת שעושה לו מסאז’ מפנק והוא בטוח לעצמו שהוא האדם המאושר בעולם. מיותר לציין שלאחר מכן עוברת לה השעה והוא יוצא מהחדר באכזבה נוראה, שכן לקח לעצמו כמה מטבעות בזמן שיכל למלא לעצמו שק שלם…

כך גם אנחנו. הקדוש ברוך הוא שלח אותנו למטרה מסוימת. אין בעיה להשתמש בכל תענוגות העולם הזה, אם הם עוזרים לנו לקדם את עצמנו ולהתקרב למטרה שלנו. אך ברגע שהם מרחיקים אותנו ממנה ראוי מאוד להתרחק, כי אנו מעדיפים לאסוף זהב מאשר לאכול עוגות ולצפות בטלוויזיה. זה בעצם השקר של העולם שכולם מדברים עליו, התאוות נראות נוצצות ולאסוף זהב זה סתם טורח. אבל בסופו של דבר זה משתלם, ואם אנו באמת מבינים שאנו אוספים זהב ולא סתם אבנים, אז וודאי שלא יהיה לנו קשה וגם נהנה מהדרך.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה