בע"ה נעשה ונצליח. היום י״ז במרחשון ה׳תש״פ

מרגישים תקועים. איך להתחיל להתחזק במקום לא תומך?

מאת רוני פיזנטי | ז׳ באדר ה׳תשע״ה |

שאלה:

שלום וברכה, בעלי ואני נשואים שנתיים ויש לנו ילד בן שנה, אנחנו שומרים שבת אבל מרגישים תקועים ושנינו רוצים להתחזק, לחיות חיי תורה ומצוות אבל ממקום של הבנה ואהבה אין לנו סביבה תומכת ואנחנו לא יודעים איך להתחיל, אנחנו לא מכירים שום רב שיכול ללוות אותנו בתהליך, בעלי גם משרת בקבע ומגיע הביתה בשעות מאוד מאוחרות, אנחנו מאוד רוצים ללמוד , ולהיות בקיאים בהלכות, הילד שלנו נמצא בחינוך דתי ואנחנו חוששים שעוד מעט יגדל ויתחיל לשאול שאלות ואנחנו לא נדע לתת לו תשובות, אני כל הזמן רוצה להתחיל ללכת עם כיסוי ראש ובעלי עם כיפה אבל אנחנו מרגישים שזה יהיה תחפושת כי אנחנו לא שם עדיין מבחינה רוחנית.

האם יש דרך לדעת איך להתחיל ממה להתחיל ולמה..

אשמח לתשובה בהקדם- תודה

תשובה:

שלום,

משמח לשמוע שאתם להוטים להתחזק, כי בסופו של דבר הרצון הוא הדבר הכי גבוה וגם אם הדברים לא התאפשרו לבינתיים, השם יתברך בוודאי ידאג שזה יתאפשר בהמשך כל עוד תשמרו על הרצון הטהור.

אתם גם מוזמנים להוריד ולקרוא את הספר שכתבתי ״מחפשים את האמת״ שנמצא באתר שלנו, שהוא מיועד בדיוק לאנשים במצב שלכם (ואם תשלחו לי את הכתובת שלכם, אוכל גם לשלוח לכם עותק מודפס של הספר).

צריך לדעת כלל חשוב ביהדות: אחרי הפעולות נמשכים הלבבות. התורה הקדושה מלמדת אותנו שכאשר אדם פועל פעולות גשמיות חיצוניות, הוא משפיע על הפנימיות. לכן כל אדם אוהב (או שונא) דברים מתוך הסביבה שלו. לא מעניין אותו מה קורה בצד השני של כדור הארץ גם אם יש שם דברים ממש מרגשים. הוא מתעניין בסביבה שלו, בעבודה שלו, במשפחה שלו, בחפצים שלו וכו׳. ככל שהוא יתעסק עם דבר מסוים, כך הוא יפתח רגש לאותו דבר. לכן צריך להבין שגם אם לפעמים דברים נראים לנו לא נוחים (לצאת מהמצב שאליו התרגלנו זה בוודאי לא נוח), או שנראים לנו קשים, או שנראים לנו כתחפושת כפי שכתבתם, זה רק בגלל שכעת הם עדין לא בתוך החיים שלנו. אי אפשר לאהוב משהו שאנחנו לא מכירים או להרגיש בשלים למשהו שלא נמצא בסביבה שלנו.

מכאן צריך להבין שאם יש לכם את הרצון ללכת בכיסוי ראש וכיפה, אז כל מה שנשאר זה להתחיל לשים אותם, למרות שזה מרגיש כמו תחפושת ולמרות שתרגישו שכל העולם נועץ בכם מבטים. כך זה יהיה יום-יומיים, שבוע-שבועיים, וזהו. אחר כך תתרגלו ולא תוכלו בלי זה. כך זה עובד בכל דבר. אם תסתכלו על החיים שלכם היום, תגלו שהמון דברים שפעם היו נראים לכם קשים או אפילו בלתי אפשריים הם היום חלק בלתי נפרד מחיי היום יום שלכם. הימים הראשונים בעבודה חדשה או במקום לימודים חדש נראים מוזרים, פתאום חושבים ״מה בכלל אנחנו עושים פה?״. כשמנסים דבר חדש בהתחלה מרגישים מוזר ואז מתחילים ספקות ורוצים לברוח ולחזור למקום הנוח של ההרגלים הישנים (אפילו בני ישראל העדיפו לחזור למצרים לעבודת פרך רק כדי להישאר עם ההרגלים הישנים ולא להתחיל דף חדש ולא מוכר). אבל כל זה רק בהתחלה. לאחר שפועלים, רואים סיעתא דשמיא עצומה ולא יכולים לוותר על המצב החדש.

כתבנו על נושא דומה לפני שבועיים בערך בהקשר לפרשת משפטים על נעשה ונשמע, לדעתי זה יוכל לעזור:

נעשה ונשמע – פרשת משפטים

ועל הדרך באותו הקשר, כדאי גם לקרוא את המאמר הזה:

לא מתרגשים מקשיים בדרך אל המטרה – פרשת שמות

ולסיום, העלנו בעבר מאמר מקיף על עניין החזרה בתשובה ובעיקר הקשיים שבדרך. מומלץ מאוד לקרוא כדי ללמוד איך להתמודד:

חזרה בתשובה – מדריך מקיף איך חוזרים בתשובה בלי לחץ ודאגות

אני מקווה שהועלתי ושלא הטרחתי אתכם יותר מדי עם קריאה מרובה.

השם יברך אתכם בכל טוב ויצליח דרככם.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה