בע"ה נעשה ונצליח. היום ט״ז במרחשון ה׳תש״פ

מה הכוונה שמידה טובה מרובה ממידת פורענות פי 500? ומדוע דווקא 500?

מאת רוני פיזנטי | י״ג באלול ה׳תשע״ג |

הכוונה היא שכאשר הקדוש ברוך הוא מנהיג את העולם בדרך הרחמים ומוריד שפע לעולם, הוא עושה זאת בצורה גדולה הרבה יותר (פי 500) מאשר הפורענות שהוא מוריד לעולם כאשר הוא מנהיג את העולם במידת הדין. נניח בצורה דימיונית שלאדם מסוים מגיעים שכר ועונש באותה מידה בדיוק. על פי כללי התורה, את העונש הוא יקבל במידה מסוימת, ואת השכר (שצריך להיות שווה) הוא יקבל פי 500 מאותה מידה.

בתוספתא של מסכת סוטה מובא ההסבר לזה (סוטה פרק ד’, א’): “מרובה מדת הטוב ממדת הפורענות על אחת מחמש מאות. במדת הפורענות כתוב (שמות לד’): עון אבות על בנים ועל בני בנים על שלשים ועל רבעים. במדת הטוב כתוב (שמות לד’): ועושה חסד לאלפים.

אפשר לראות שאת העוון של האבות הוא פוקד על 1. בנים 2. בני בנים 3. שלשים 4. רבעים. (סה”כ 4 שמקבלים את הפורענות). לעומת זאת את החסד הוא עושה לאלפים (כמה אלפים, המינימום האפשרי הוא 2,000). החסד שהשם עושה ל2,000 לפחות יוצא פי 500 מהפורענות של ה4.

מכל זה צריך ללמוד שהשם אוהב אותנו מאוד. אמנם כאשר מגיע עונש, אז צריך לקבל אותו כדי לצמוח מתוכו, כמו בן שמקבל עונש מאביו. אבל השם יתברך לא רוצה להעניש אותנו, הוא רוצה לתת לנו מידה טובה של חסד ושפע, ולכן הוא עושה זאת פי 500.

Print Friendly, PDF & Email

הצטרף לדיון

תגובה 1

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה